Tento článek píšu zpětně a pokusím se popsat, co se dělo přibližně před rokem, rokem a půl. Vlastnili jsme se ženou docela velký stavební pozemek zatížený hypotékou na 1 000 000,- Kč. Říkali jsme si, že to je moc peněz, mít v pozemku milion, že domek za 2 500 000,- na něm těžko postavíme a ještě hůř se nám to celé bude splácet. Milionový pozemek jsme s mírným ziskem prodali, hypotéku, kterou byl pozemek zatížen jsme s pokutou splatili a ještě nám nějaká kačka zbyla v hotovosti. Za tyto zbylé peníze jsme koupili náš současný pozemek – bez hypotéky.

Když jsme zadávali projekt projektantovi a žádali o hypotéku, naše představa byla, že bychom rádi postavili domek do 3 000 000,- Kč. Myšleno domek k bydlení, do částky jsme nepočítali pozemek, který jsme koupili. Částku zde uvádím hlavně pro to, abych se s odstupem času mohl podívat, jak moc jsme byli naivní.

Uvažujeme, že hypotéka bude oněch 3 000 000,- s tím, že máme nějaké vlastní prostředky + máme vlastní, hypotékou nezatížený pozemek, takže 100% hypotéku brát nebudeme (ani nechceme) a ještě nám vznikne rezerva (cca 1 000 000,-), kterou počítám na drobnsoti, které jsou v rozpočtu opomenuty, vybavení domu a terénní úpravy. Pokud by přeci jen nějaké peníze zbyly, rádi bychom je vrátili zpět do hypotéky, protože bychom hypo rádi splatili co nejdříve. Uvažujeme s hypotékou pod 2% se splatností na 30 let.

Zároveň uvažuji tak, že chci dům postavit za takové peníze, abychom jej mohli kdykoliv zase prodat a být tak říkajíc „šul nul“. Ikdyž jsem v tomto ohledu skeptický, tak naivně tomuto tvrzení věřím, že poud postavíme dům do 3 000 000,- tak jej za podobné peníze + hodnotu pozemku za nějaký čas prodáme (ne, že bychom chtěli, ale člověk nikdy neví).

Celou stavbu necháme postavit „skoro na klíč“. Vybereme generálního dodavatele stavby, který nám dodá vše kromě: oken a garážových vrat, podlahových krytin, vodo-topo-odpady, elektrika, vnitřní dveře a kuchyně, nábytek a možná koupelny. Výčet uvedeného vybavení si budeme tendrovat sami a budeme si dodavatele sami koordinovat. Asi to vezme více času, ale zatím se toho nebojíme. Počítáme taky s externím stavebním dozorem, který by nám měl se vším patřičně pomoci, tak uvidíme.

Rodinný domek za tři míče? Je to hodně nebo málo? Jsme nohama na zemi? Nevíme, uvidíme. Asi se to dá, ale jsme nároční, necheme typový projekt, Karolína 18 se nám nelíbí, chceme něco, co si sami navrhneme, co bude prostě super a boží a hlavně podle nás. Náš domek určitě není velký (ikdyž ostatní si to myslí), stavíme dvoupodlažní domek, respektive druhé podlaží je spíše obytným podkrovím. Co se místností týče:

1NP

 • garáž
 • zádveří
 • pracovna
 • wc
 • koupelna
 • kuchyně
 • obývací pokoj

2NP

 • ložnice
 • 2x dětský pokoj
 • šatna
 • wc
 • koupelna

Navíc dům z poloviny podsklepujeme, protože jsme v prudkém svahu. Uvidíme, jak to půjde. Pokusím se čas od času zaznamenat, jak si zatím stojíme.

 Polovina roku 2015, doufáme, že celkové náklady na dům budou 3 000 000,- plus cena pozemku

Náklady na dům I – před stavbou
Štítky:        

2 komentáře u „Náklady na dům I – před stavbou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.