V některém z předchozích článků jsem se zmínil, že potřebujeme nadimenzovat průvlak nad 1.NP a dnes jsem se rozhodl, že na toto téma napíšu zvláštní článek. V čem je vlastně problém? V projektu máme nadimenzované předpjaté stropní panely, které se usazují na nosné zdivo. Máme tak řešený sklep i patro.

Problematika

Problém je ale v tom, že v obýváku a jídelně je počítáno s průhledovým krbem, u kterého je komín a v projektu je sice zmíněn průvlak, ale už není nijak dimenzován a navíc 200mm zdivo v příčce kolem krbu je naprojektováno tak, že určitě těžké stropní panely neunese. A už vůbec ne, když jsme se rozhodli, že usadíme panely ještě větší a těžší. A aby toho nebylo málo, tak do zahrady máme velké okno s posuvnými dveřmi a roletovým překladem a to tak šikovně, že ten průvlak vlastně leží na tom překladu. Statik je z toho na prášky.

Co tedy máme v projektu:

Průvlak na 1.NP
Schéma osazení stropních panelů

Je patrné, že stropní panely na tu konstrukci prostě usadit nelze a je opravdu potřeba, aby to statik napočítal. Ještě by bylo dobré zmínit, jaký je cílový stav. Chceme mít mezi obývacím pokojem a kuchyní ostrůvek, ve kterém bude průhledový krb s možností shozu popela do sklepa. Kolem možnosti shozu popela do sklepa se vlastně odvíjí celý projekt. Vlastně se mi už zdá, že krb je středobodem celého projektu.

Pro představu, jak by to mělo ve finále vypadat:

Vizualiazce obyvak – pohled na krb

Statik

Uhnat statika byl nadlidský výkon. Dokonce jsem k němu musel 24. srpna jet osobně domů. Stále se vše odkládalo, stále neměl čas. Navíc se postupně zjišťovaly nějaké problémy typu, že ve stropních panelech máme díru pro komín, ale komín bude potřeba posunout více do jídelny. Takže se bude muset sekat do panelů, což není úplně optimální. Dále byl problém s uložením schodiště a schodišťové podesty. Naštěstí stavaři byli inteligentní a s uložením podesty nějak počítali tak se na to stavebně připravili. Další problém bylo to, že záměna stropních panelů způsobila, že bylo potřeba počítat jednak s vyšší výškou budovy, ale také s větší vahou celého stropu. Další problém byl, že se nám stavba zvedla o šár cihel, protože statik byl limitován silou/výškou železobetonového věnce, který naštěstí stavaři ještě nezačali dělat. Naštěstí pro statika, bohužel pro mne, protože stavba nám více méně stojí. Není možné uložit roletový překlad, protože nevíme, zda tam může být, není možné dělat věnec, protože nevíme, zda se něco nezmění a hlavně se ten průvlak musí udělat s věnce najednou.

Pobíhání po stavbě, focení aktuálního stavu a posílání fotek projektantovi se minulo účinkem a nakonec jsme se potkali přímo na stavbě, kde si vše zaměřil, zakreslil a zdálo se mi, že je už klidnější. Teď to už jen napočítat a nakreslit.

Kromě průhledové krbové vložky máme ve vizualizaci neprojektován ještě držák na dřevo. Ke statikově radosti na něm netrvám, naopak budu rád, když se ostrůvek trochu zmenší. Statik je rád, že místo držáku na dřevo bude pilíř, já jsem rád, že bude víc místa u okna.

No strašná zkušenost.

Aby to nebylo úplně jednoduché, tak než jsem vůbec dostal od statika nějaké výstupy, musel jsem si ještě počkat. Protože se s tím naším baráken nebyl schopen popasovat, dostal jsem od něj 29. srpna v 6:56 následující mejl:

Dobrý den,

bohužel ještě nemám doděláno, je to víc pracné než jsem předpokládal.

Nejdříve jsem musel zpasovat řez na skutečný stav, aby bylo možné stanovit výšku průvlaků a navrhnout nové schodíště dle skutečného stavu. Řez zasílám v příloze. Armováky a tvary schodišť, průvlaky jsou ještě nedokončené, je potřeba dodělat výztuže a výkazy. Dost pracné, ač jsem dělal o víkendu tak jsem nestihl dokompletovat.

Dnes jsem přes den bohužel mimo , dodělám dnes večer a pošlu.

Dnes budu jen na telefonu

Pro srovnání sem dávám řez domem původní a řez domem nový, předělaný statikem.

Řez domem – původní
Řez domem – nový

Jak je na řezech vidět, zvedla se výška domu z původních 7,71m na 8,138m. Podle nového řezu budeme mít bům 40cm vyšší oproti projektu. To obecně nevidím jako problém, ale bude to mít vliv na schodiště, které taky ještě nemáme nadimenzované. Pozitivní je, že už alespoň víme výšku věnce. Stavaři mohou alespoň začít chystat bednění na věnec.

Následující den (30.srpna v 5:56 – ten člověk fakt nespí) mi od statika dorazil další email.

Dobrý den,

zasílám hotové výkresy. Mohu teď dělat pouze v noci, tak průvlaky nemám načtenou ještě výztuž. Dnes budu ve 12 oo doma, tak do 15:00 bych měl zaslat.

V příloze máte výztuž schodů a znovu řez B-B

Řez domem – poslední

Takže, máme schéma schodiště a máme nový řez. Super, ale stále nemáme dimenzovaný ten průvlak. Ach jo. Už nás fakt pálí čas. Stavaři alespoň dělají na tom věnci.

Magické ráno. 31. srpna 2016 ve 2:54 dostávám email, který hned přeposílám stavbyvedoucímu. Máme tvar a výztuž průvlaků pro 1.NP. Tak snad se od teď stavba rozjede. Od statika máme vše.

Výsledek

Je patrné, že od původního plánu, který jsem prezentoval na začátku se dispozice ostrůvku změnila. V ostrůvku budou zakomponovány tři pilíře vystavěné z tvárnic Heluz. Mezi prvním a druhým pilířem bude komín, mezi druhým a třetím bude umístěna krbová vložka. Nad roletovým překladem bude hromada betonu, který bude součástí průvlaku. Celá tato konstrukce bude držet ony stropní panely.

Tvar a výztuž průvlaků – 1.NP
Tvar a výztuž průvlaků – 1.NP (řezy)

Závěrem

Dnes nebude žádná rada na závěr, jen zhodnocení. Od statika jsem dostal cenovou nabídku 21. června. První dvě schémata jsem dostal relativně rychle. Jednalo se o průvlaky ve sklepě a v garáži. Zbytek věcí jsem dostal až 31. srpna 2016. No, drsný. Štve mě hlavně to, že se moc nesatvělo zrovna v čase, kdy bylo opravdu hezky. Co mě ještě dorazilo, tak mi volal statik, že si v projektu všimnul, že máme na střeše projektovaný ocelový rám, a že by bylo dobré  aby se na to někdo taky podíval okem statika. Tak jsem ho požádal, aby se na to podíval. Kroutil se jak žížala, že toho má moc, ale že to udělá.

Levitující stropní panely a železobetonový krb
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.