Koncem listopadu na mě přišel další nelehký úkol – vybrat si střešní krytinu. Úkol se zdál to být lehký, až do chvíle, než jsem do problematiky více zabřednul. Jediné, co jsem věděl, že chci tmavou střechu (anthracitově šedá). Ale jakého zvolit výrobce? A jaký tvar? Jakou povrchvovou úpravu?

Povrchová úprava střešní krytiny

Povrchových úprav je celá řada: režná, engoba, glazura. Než jsem zjistil, co vlastně chci, musel jsem si nejdřív vůbec ujasnit, jaký je reláný rozdíl mezi engobou a glazurou. Co je to režná taška mi bylo tak nějak jasné. Když jsem zadal dotaz do google, tak jsem zjistil, že z toho vůbec nejsem chytřejší. Problém je v tom, že jak výrobci, tak recenzenti jednotlivých produktů uvádějí vždy hlavně výhody obou technologií, ale nevudedou samotný rozdíl, tzn. včem je jeden povrch lepší nebo horší.

Režná (bez úpravy)

Co je to režná taška asi není potřeba více vysvětlovat, to je každému tak nějak jasné. Na webu výrobce tašek Tondach se uvádí, že tašky režné jsou bez povrchových úprav, jejich barva je závislá na složení suroviny a barva tašky je stejná v celém řezu. Je však možné, že se vlivem usazenin se časem utvoří na povrchu tašek patina, která změní barevné působení celé střechy. Užitné vlastnosti tašky se však nemění.

Režná varianta je nejvíce porézní a nejsnáze se na ní zachytávají nečistoty. Na druhou stranu tak střecha získá velice osobitou patinu již po pár letech a například na hospodářských staveních to vypadá velice zajímavě.

Cenově patří režná do základní, nejlevnější cenové skupiny pálených střešních krytin.

Engoba

Nejprve opět trocha teorie, kterou si může kdokoliv najít na netu, nejlépe na stránkách výrobců:

Tašky s povrchovou úpravou engoba jsou matné až pololesklé barevné tašky. Engoby jsou zušlechtěné rozplavené jíly s obsahem oxidů kovů, tyto jíly se nanáší na tašku před výpalem a natavují se na povrh tašky při teplotách nad 1000°C . Povrchu dodá nižší poréznost a tudíž i větší odolnost vůči nečistotám.

Cenově patří engoba do střední cenové skupiny pálených střešních krytin.

Glazura

Glazované tašky se vyrábí na stejném principu jako engobovaná s tím rozdílem, že nanášená směs obsahuje sklovité příměsi a tašky jsou tím pádem po vypálení vysoce lesklé. Glazura nejenže výrobek zušlechťuje na nejvyšší možnou míru, navíc ho zpevňuje a chrání. Pojem glazura je v současné době nepřesný, protože do jílů je přidáváno menší množství sklovité příměsi a navíc je přidáván i nepřírodní akrylát. Ten dodává střešní krytině lesk, avšak zachovává prodyšnost, která je v určité míře u střešní krytiny prospěšná.

Cenově patří glazura do dražší cenové kategorie.

Glazura nebo engoba?

Z předchozího textu jsme se na první pohled moc nedozvěděli. Já, když jsem ty text četl, tak jsem z toho moc moudrý nebyl a nevěděl jsem, podle jakého faktoru se tedy rozhodnout, zda-li podle ceny nebo něčeho jiného. Podle toho, co jsem zjistil, tak:

 • životnost engoby a glazury je v podsatě stejná
 • engoba je vlastně „pologlazura“
 • engoba je matnější, glazura je podstatně lesklejší
 • někomu by mohlo vadit, že glazura odráží hodně světla
 • engoba je poréznější než glazura – vyšší pravděpodobnost tvorby lišejníků
 • glazura – díky svému povrchu nižší pravděpodobnost usazvání lišejníků a nečistot
 • glazura bude všeobecně více odolná než engoba – otázkou je, zda to člověk za svůj život dokáže reálně zhodnotit

Osobně jsem nakonec zvolil povrchvoou úpravu „glazura“. A to hned z několika důvodů. První důvod je čistě praktický. Náš pozemek je u lesa a všude kolem nás jsou pole, takže se dá předpokládát zvýšený obsah nečistot ve vzduchu a tedy střecha bude asi náchylnější na usazeniny. Druhým důvodem je cena, dokázal jsem získat zajímavou cenu za kompletní střešní krytinu, takže jsem si  „mohl dovolit“ jít do dražší povrchové úpravy, protože jsem nějaké peníze ušetřil. Oslovil jsem výrobce Bramac a Tondach a požádal je o cenové nabídky. Bramac mě moc neoslovil, Tondach byl zajímavější a dokonce mi doporučili stavebniny, přes které by se dal materiál vzít se slevou. Nakonec jsem nevyužil ani jedněch stavebnin, ale na dobrou cenu jsem se dostal přes mého dodavatele stavby.

Jakou střešní krytinu jsem vybral

Po dlouhých úvahách jsem se rozhodl, že určitě glazura a určitě Tondach. Nicméně Tondach nabízí nepřeberné množství tvarů a barev, takže jsem musel vybírat. Nakonec jsem vybíral mezi těmito 4 tvary střešní krytiny:

Nejprve jsem oba výrobce oslovil s žádostí o cenovou nabídku a poslal jsem jim projekt. Postupně mi začaly zpět chodit cenové nabídky. Nabídka Barmacu mě moc nezaujala, takže jsem se dále zaměřoval jen na Tondach.

Tvary

Cenové nabídky

Výpis vypočtených parametrů

 • plocha střechy: 172,15 metrů čtverečních
 • sklon střechy: 40,00 stupňů
 • délka hřebene: 11,05 metrů
 • délka nároží: 13,15 metrů
 • délka okapu: 38,10 metrů
 • délka levého štítu 6,92 metrů
 • délka pravého štítu 6,92 metrů
 • délka úžlabí 0,00 metrů
 • délka pultu 0,00 metrů
 • protisněhová plocha 172,15 metrů čtverečních
 • protisněhový okap 38,10 metrů
 • Odečitatelná plocha – SO
  • Plocha (m ) 0,96 metrů čtverečních
  • Počet 11

Ceny

 • Bramac Turmalín: 203 107,21 + 17 033,89 = 220 141,10 Kč
 • Tondach Figaro Deluxe: 180 482,89 + 23 791,38 = 204 274,27 Kč
 • Tondach Figaro 11: 131 344,41 + 23 791,38 = 155 135,79 Kč
 • Tondach Stodo 12: 118 951,01 + 20 795,54 = 139 746,55 Kč
 • Tondach Samba 11: 113 471,19 + 21017,70 = 134 488,89 Kč

* ceny jsou s DPH

 

Výběr

Úplně nejvíc se mi líbila krytina Figaro Deluxe – rovná, přesná taška, která má svůj styl. Variantně jsem zvažoval i Figaro 11, což je téměř to stejné, při pohledu na střechu bych nepoznal rozdíl. Sambu 11 jsem zavrhnul, protože se mi přestala líbit ta „vlnka“, kterou má taška při svém okraji. Nakonec zvítězil kompromis. Relativně rovná taška za super cenu. Vybral jsem tedy Stodo 12, povrchová úprava glazura, barva Amadeus černá. Ještě jsem zvažoval, zda černou Amadeus nebo Břidlici. Nakonec jsem zajel do stavebnin, dal tašky vedle sebe a 10 minut jsem na to koukal. Ta břidlicově černá se mi chvílemi líbila víc, pak zase ne, záleželo na tom, jak svítilo světlo. Chvílemi mi ta břidlice připadala moc světlá, nakonec jsem se rozhodl zůstat u Amadeus, jak říká můj stavbyvedoucí – je to černý jak noc. Zde je odkaz na stránku Tondachu, kde jsou tašky poskládány vedle sebe. Myslím si, že to na střeše bude vypadat dobře.

Střešní plocha Stodo 12

Závěrem

Pokud bych měl s odstupem času svůj výběr zhodnotit, asi bych nevybral jinak a vše bych udělal stejně. Kdybych nepředpokládál prašnost prostředí, nebál bych se jít do engoby, pro prašnější prostředí doporučuju glazuru. Kdybych stavěl přízemní domek/bungalov a nemusel řešit statiku, nebál bych se ani betonové tašky (např. KM Beta). Sposuta lidí se mě ptá – co v létě? Nebude se mi střecha přehřívat? Nevím, uvidíme. Doufám, že tmavá barva je vykomplenzována leskem. Jak je známo, hladké lesklé materiály absorbují méně tepla než matné a hrubé. Stejně tak světlé pohlcují méně tepla než tmavé. V ideálním případě by tedy měla být střecha lesklá, hladká a bílá, jako je povrch vesmírné rakety. Uvidím, až budeme mít za sebou první letní sezonu, pak budu moci zhodnotit, zda-li jsem s výběrem neudělal chybu. Myslím si ale, že neudělal (doufám v to).

Zdroje:

Vybíráme střešní krytinu
Štítky:                            

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.