Tak jsme se dočkali, je středa a měla by proběhnout montáž oken. Vstávačka před sedmou, zajet na barák, nachystat 100 metrů prodlužky, která je každým dnem těžší a těžší a odházet sníh. Počasí se opravdu předvedlo, abych nevyšel ze cviku, musel jsem odházet cca 20cm sněhu před barákem, aby se dalo kde zaparkovat a kudy nanosit okna. Další problém byl, když jsem vlezl dovnitř – obývák i jídelna byly pod sněhem. Takže jsem to musel všechno odházet. Celé toto cvičení zabralo necelé dvě hodiny. Oknaři dorazili kolem desáté, zdržení chápu, protože počasí opravdu nepřálo, sníh byl všude a silničáři tolik sněhu v únoru opravdu nečekali.

Borci tedy začali nosit okna do baráku a já jsem si v mezi čase čmáral po zdech a dělal si přípravu pro víkendové sekání a drážkování elektriky. Před 11 jsem se odebral domů na oběd a na 12:30 jsme měli sraz ve Velkých Bílovicích v kuchyňském studiu. O výběru kuchyně napíšu někdy příště.

Časově nám vše vycházelo tak akorát, v 15h jsem měl totiž sraz na stavbě s elektrikářem. Když dorazil, prošli jsme celý dům i jeho okolí a vysvětlili si, co po něm vlastně budu potřebovat. Seznámil jsem ho s plánem, že celý dům bude centrálně ovládán systémem Loxone – okamžitě se chytnul a začal mluvit mým jazykem, což oceňuji. Oni sice Loxone nedělají, ale dělají inels – jiná technologie, montážní principy podobné. Dohodli jsme se takto:

 • rozvaděč si dodám – navezeme až budou omítky a podlahy
 • vyvrtám veškeré díry pro zásuvky a vypínače
 • dodám vizualizace místností, které mám
 • dodám seznam míst pro osvětlení + info zda budou stmívaná či nikoliv
 • vydrážkuji společné trasy pro LAN/CAT kabely a CYKY
 • kde budou samostnanté zásuvky, to si vydrážkují sami
 • podlahou toho povedeme minimum nebo nic, vše stropem
 • Přípravy mohou začít ihned, tahání až budou usazena i garážová vrata.

Po mimo-okenní vsuvce jsem se vrátil zpět k montážníkům, bylo po 16h a zrovna končili. Technik se mnou prošel postupně všechna okna a dveře a vše jsme vyzkoušeli. Okna v celém spodním patře byla špatně seřízená – takže mezi tím, co jsme procházeli zbytek, tak technici daná místa seřídili. Ptal jsem se technika na parotěsné pásky, proč nejsou připevněné, řekl mi, že to je tak v pořádku, že to jsou pásky přímo pod omítku, že si to tam dají omítkáři. Ve své vší naivitě jsem mu uvěřil a nechal to tak.

Technici mi ještě sdělili, že by bylo dobré je zavolat a okna seřídit před tím, než se nastěhujeme. Než jsem podepsal předávací protokol, upozornili mě, že nedodali zámky se systémem generálního klíče, ale jen obyčejné a že je dodají později, toto zapsali sami o do protokolu.

Na baráku jsem byl ještě asi hodinu, musel jsem všechno poschovávat a pouklízet, smotat stometrového hada a konečně jsem se mohl kolem šesté večer odebrat domů.

Co bych příště udělal jinak

 • rozhodně bych si dal anthracit barvu i z vnitřní strany, nejen z venku
 • asi bych nedával do koupelny sklo – kůru, když bude okno chráněno venkovní roletou
 • zamyslel bych se nad usazením oken a použitím roletových překladů. Roletové překlady jsou super věc, ale díky nim, máme namísto předsazené montáže oken, montáž zasazenou, takže vnitřní parapet bude tak 5cm 🙂 a to jsou okna umístěna fakt až na hranu roleťáku

Co jsem udělal jinak

Po té, co jsem okna objednal, tak mě osvítil duch chytrého domu a ještě jsem doobjednal okenní kontakty do všech oken a dveří. Tyto kontakty následně napojím do Loxone a nebo do zabezpečovací ústředny Paradox EVO – ještě uvidíme. Na kontaktech mě zaujala jedna věc – čekal jsem, že to budou dva dráty, které budou sepnuty/rozepnuty podle toho zda bude okno zavřeno nebo otevřeno. Jenže ony jsou tam dráty 4. Navíc jsou délky kabelů fakt dostačující. Čekal jsem, že budou mít tak metr, ale mají s rezervou metr a půl, možná dva metry. Čidla mají fak funkci sepnuto při zavřeném okně, tak funkci tamper.

Závěrem

Asi těžko budu hodnotit kvalitu oken a dveří, když je mám den, ale nějaké hinty přeci jen:

 • okna i kování jsou robustní, dobře se s nimi pracuje
 • jednání ze strany pana Vlčka mi připadlo hodně fér, vždy platilo to, na čem jsme se dohodli
 • i když jsme doobjednávali čidla, nechtěl nic podepsat, platil gentleman agreement, jedno čidlo 450Kč
Montují nám okna, produktivní středa
Štítky:        

4 komentáře u „Montují nám okna, produktivní středa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.