… konkrétně v několika pytlích.

Celý minulý týden a vlastně i tento probíhaly velmi intenzivní práce a to jak na elektroinstalaci tak na vodařině. Dodělávala se elektrika v přízemí, kde kluci natahali zbytek kabelů, které jsem já nestihl natahat přes minulý víkend a od pondělí do středy se stihla elektrika i ve sklepě. Elektrikářů bylo na baráku opravdu hromada. Zatím co jeden řešil dodělávky v přízemí, další dva kutali ve sklepě. Byla radost je chodit kontrolovat, i když popravdě, ani elektrikáři, ani vodaři kontrolu vůbec nepotřebují. Jsou to fakt dříči a u všeho přemýšlí. Všichni opravdu makali, protože jsem všem řekl, že vše musí být do 23. hotovo, protože pak nastupují omítkáři.

Středa

Ve středu opravdu dodělali elektriku i vodu. Zároveň v tento den naběhli chlapy ze stavební firmy a začali zapravovat po elektrikářích a vodařích. Vodaři udělali taky tlakové zkoušky jak na topení tak na vodoinstalaci. Do obou systémů natlačili několikanásobně víc, než je běžný provozní tlak – vše v cajku. Elektrikáři všechno začistili a veškerou kabeláž dali do plastových pytlů, aby kabely neutrpěly nějaké škody při omítání.

Vodař usadil rozvaděče pro podlahové topení. Když jsem viděl jen tu krabici, tak jsem si říkal, že to je sice větší, než bych předpokládal, ale že proč ne. Když jsem to viděl osazené, tak jsem málem umřel. 10 okruhů pro topení v přízemí a 10 pro nadzemní podlaží. Dvacet okruhů? Tak to je pecka.

Vodař zároveň vyřešil, respektive udělal přípravu na odvodnění kondenzuátu z komína a to tak, že provrtal panel do sklepa. Původně jsme to chtěli vyřešit spádem ven skrz zeď, ale problém je v tom, že by to kapalo na fasádu, nebo by musela trubka zasekávat do zdi a do jsem nechtěl. Kondenzát se odvádí mimo komín speciálním dílem podstavcem pro odvod kondenzátu nebo kondenzátní miskou u kovových komínů. Tyto díly mají otvor s těsnícím přechodem, na který se připevňuje hadička nebo potrubí připojující komín na kanalizaci nebo kondenzátní jímku. Připojení musí vždy procházet tzv. sifónem – zápachovou uzávěrou s rozdílem výšky hladin 15 cm. V případě požadavků na ochranu životního prostředí se kondenzát vede přes Neutrobox, zařízení k neutralizaci kondenzátu. V něm je kondenzát zbaven nejhrubších nečistot. My jsme toto neřešili a zatím necháváme jen trubku trčet ve sklepě. Ve finále budu muset vyřešit nějakou nádobu, do které to bude kapat, případně zajistit ucpávku, aby komínem zbytečně „netáhlo“.

Čtvrtek

Ve čtvrtek se už na stavbě pohybovali jen chlapy ze stavební firmy a pokračovali v zapravování děr. Mimo jiné vyloupali montážní pěnu z komína, která tam byla z toho důvodu, aby se maltou vylila spára mezi komínovými tvárnicemi a cihlovými bloky a začali připravovat komín pro omítky. Komínové tvárnice se před omítnutím obalí výztužnou síťkou s přesahem na okolní stěny. Část, procházející nevytápěnou půdou, je dobré zateplit deskami z minerálních vláken a omítnout paropropustnou vyztuženou omítkou.

Na fajront jsem se na baráku ještě potkal s vodařem, který jel zrovna z jiné zakázky a zkontrolovali jsme společně tlakoměry na rozvodu vody i na rozvodu topení. Do obou okruhů natlačil několikanásobně vyšší tlak, než je ten provozní. Tlaková zkouška dopadla na výbornou, rafička se nepohnula ani o píď.

Sobota

Na sobotní den jsem jsi vytyčil dva úkoly. Jednak jsem chtěl nafotit všechny zdi, abych měl dokumentaci k elektroinstalaci a zároveň jsem chtěl připájet jeden okenní kontakt, protože i když výrobce vybavil okenní kontakty asi 2 metrovým kabelem, tak u jednoho okna mi délka kabelu nestačila. Všechny okenní kabely stahuji do nejbližší krabičky pro vypínač, kam vede sólo kabel pro napojení okenního kontaktu. Nechci mít nikde slepé instalační krabice určené jen pro spojování kabelů, takže všude, kde je potřeba něco spojovat, děje se to v nejbližší instalační krabici (slaboproudé).

Bo su chlap, co se snaží jít do boje připravený, stavil jsem se v pátek v GM Electronic, abych koupil hroty na trafo pájku a pájecí cín. No, tak, jak to říci slušně. Hroty vydržely každý asi minutu (bez nadsázky) a cín, který měl být původně i s kalafunou, tak se škvařil, dělal hrudky a vůbec na drátku nedržel. Věřím, že rukama to nebylo, protože za mlada jsem toho odpájel opravdu moc, takže nějaký praxe tu je. Nakonec to dopadlo tak, že jsem to nevydržel, prohrabal smetí a a našel CYKYnu po elektrikářích a hrot na pájku jsem si vyrobil z 1,5mm mědi. Že jsem to neudělal hned.

Nakonec to dopadlo tak, že jsem to nevydržel ani s tím cínem a zajel domů prohledat garáž. A našel jsem. Starý ale výborný kvalitní cín, se kterým jsem pájel ještě v dobách, kdy jsem vyráběl elektriku na autě a taky jsem našel zaprášený kalíšek s kalafunou. A bylo vyhráno – to se to panečku pájelo. V mžiku jsem měl drátky spojené, zatažené každý sólo do smrštitelné bužírky, Nakonec jsem všechny dráty dohromady přetáhnul ještě širší bužírkou. Teď už můžeme omítat. Snad tam nebude nikde studený spoj, to by mě mrzelo 🙂

Když bylo hotovo, bylo potřeba ještě pouklízet pracovnu a sklep, kde byly zbytky krabic s kabeláží a taky nějaké stahovací pásky a husí krky. Všechno jsem to odvezl domů, aby to nezavazelo při omítkách.

Neděle

Dnes jsem musel opět na barák. Měřil jsem zásuvku, která je připravena pro digestoř. Podle mého již zkušeného oka se mi zdálo, že je moc blízko okna, přičemž by měla být schovaná pod budoucím tubusem digestoře. Po přeměření jsem si toto potvrdil, takže jsem hned kontaktoval elektrikáře, jestli by se ještě u mě nestavili a neposunuli to o deset čísel doprava. Jen podotýkám, že nejsem takové pako, abych elektrikáře naháněl v neděli odpoledne, poslal jsem jim prosebný email 🙂

Digestoř – jak to je (není správně)
Digestoř – jak to má být

Galerie

« 1 z 2 »
Všechno je v pytli
Štítky:                    

2 komentáře u „Všechno je v pytli

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.