Ve sklepě probíhá příprava podlah k betonáži a jakmile bude dobetonováno, položí se dlažba a usadí se rozvaděče. A protože štěstí přeje připraveným, rozhodl jsem se tento týden udělat mega nákup prvků potřebných pro elektroinstalaci.

Objednávka

Položka Počet
Meteostanice 1
Loxone miniserver 1
Loxone Extension 2
Loxone DMX Extension 1
Loxone 1-Wire Extension 1
Loxone RGBW 24V Dimmer DMX 1
Loxone Modbus Extension 1
Loxone Spojovací relé 1
Papouch Quido ETH 100/3 – 7 až 28V 1
Držák na DIN pro Quido 60/3 a 100/3 1
Plexi kryt pro Quido 60/3 a 100/3 1
Zdroj Mean-well AD-155B průmyslový napájecí 24-29V (155W) se zálohovací funkcí 1
OEZ Impulzní relé MIG-63-40-A230, In 63 A, Un AC 230 V, 4x zapínací kontakt, 43270 1
Svorkovnice krone rozpojovací (105073)  20
Svorkovnice krone zemnící (105075)  5
Nosník svokovnic LSA PLUS 20+1 – osobne praha 2
Elektroměr na DIN lištu jednofázový digitální 1F měřič spotřeby wattmetr Hutermann HT-1PD 10

Papouch Quido ETH 100/3

Přišel jako první, precizně zabalený, s brožurkou. Papoucha použiji jako rozšíření pro řídící systém Loxone, konkrétně za účelem zvýšení počtu digitálních vstupů. Hlavní vstupy budou samozřejmě zakončeny na miniserveru či případně dalších extensionech. Díky Papouchovi ale získám za velmi slušný peníz dalších 100 digitálních vstupů pro hračky, elektroměry a další méně důležité věci. Celý systém musí být koncipován tak, aby každá místnost měla minimálně jeden ovládací prvek zakončený na Loxone a ostatní, podružné, mohou být na Papouchu. Stejně tak na Papouchu může být i tlačítko pro ovládání garážových vrat, protože stejně máme ještě dálkové ovládání a v případě problému budeme vždycky schopni vrata otevřít ručně. Papouch tedy rozhodně nemá za úkol nahradit Loxone, pouze rozšířit.

Papouch komunikuje s Loxone po síti (ethernetu) pomocí UDP. K tomuto je potřeba ale ještě zajistit program, který komunikaci zajišťuje. Tento program vytvořil Vodník „L“, který jej za opravdu lidový peníz nabízí dále k užitku.

Zdroj Mean-well AD-155B

Bylo mi líto platit poštovné, když mám v Praze lidi (odběr v Brně nebyl možný). Nakonec jsem měl ve středu cestu do Prahy, tak jsem si jej vyzvedl osobně. Tento zdroj jsem zvolil jako alternativu ke standardně nabízenému zdroji Loxone. Důvod je ten, že nestojí nesmylné peníze, lze k němu připojit baterii pro zálohování a navíc je tento zdroj již ověřený praxí. Pokud se někdo budete inspirovat, dejte si pozor na 12V (155A) a 24V verzi zdroje (155B). Verzi A můžete využít pro napájení LED pásků v případě, že nebudete chtít nebo neseženete 24V LED pásky.

Svorkovnice Krone (LSA +)

Koupil jsem dva druhy svorkovnic, rozpojovací a zemnící. Rozpojovací svorkovnice (bílé) budou sloužit pro zakončení CAT a SYKFY kabeláže v rozvaděči. Zemnící svorkovnice (červené) navíc poslouží k rozvodu napájení (+24V, +5V, 1-wire data a případně +12V a GND). První várku svorkovnic jsem koupil na AliExpress, ale když se naskytla možnost, zakoupit svorkovnice v Brně a peníze podobné těm na Ali, tak jsem neváhal a koupil je zde – rychlejší dodání, záruka, dobrá cena.

Nosník svorkovnic LSA PLUS 20+1

Když už jsem v té matičce stověžadé byl, stavil jsem se ještě ve firmě Atel Servis a vzal jsem dva kousky těchto držáků LSA svorkovnic. Překvapilo mě, jak jsou držáky těžké a robustní. Původně jsem chtěl trochu jiné, z měkčího plechu, které měli vystavené na webu, ale ty neměli. Rozdíl těch co mám oproti těm na webu je v robustnosti a hlavně v hloubce, ty moje jsou hlubší, takže to vezme víc místa před montážní částí rozvaděče, tak snad na to nezapomeneme při jeho kompletaci.

Elektroměr na DIN lištu digitální 1F

Elektroměry jsem hledal opravdu dlouho. Původně jsem zvažoval Modbusové elektroměry, ale ta cena mě z nákupu zrazovala. Nakonec jsem je koupil u firmy Hutermann, kde jsem v minulosti kupoval stropní pohyblivé čidlo na 24V (které v mezičase přestali dodávat). Nutno podotknout, že se jedná o elektroměry s impulsním výstupem SO + LED dioda, které tikají 2000 imp. / kWh a výstup spíná 24V – prostě pecka. Navíc při odběru 10ks vychází jeden elektroměr, v mém případě na 359,37 s DPH. A mají ještě jednu výhodu, jsou také již ověřené praxí, jak jsem dodatečně zjistil.

Meteostanice WarioWeather Compact (ME13)

Meteostanice Wario znám už docela dlouho. V dobách, kdy ještě fungovalo Loxone fórum se hodně řešilo napojení její předchůdkyně (ME12) právě do Loxone. Dnes už by měla být tato cestička vyšlapaná, a pokud nebude, určitě ji nějak prošlápneme, toho se nebojím. Objednal jsem verzi bez vyhřívaného srážkoměru s 10m kabelem. Věřím, že pro mé potřeby bude tato sestava dostačující. Data z této stanice hodlám vytahovat třemi způsoby, jednak pomocí Modbus TCP, dále chci vyčítat údaje pomocí XML a s těmito daty dále pracovat a ještě ji hodlám napojit na portál meteo-pocasi.cz, aby i ostatní z té stanice měli nějaký užitek. Od meteo stanice si slibuji zejména aktuální údaje o teplotě, tlaku, vlhkosti, rosném bodu, síle větru i v nárazech a také informace o srážkách, které bych rád využíval pro řízení závlahy zahrady.

OEZ Impulzní relé MIG-63-40-A230

Tohle je takový pokus, kterým mě inspiroval Kolda, který toto relé používá ve svém domě pro funkci centrálního vypnutí. Moc se mi ten koncept líbí a já to chci vyzkoušet, takže jsem toto relé zařadil na nákupní seznam.

Galerie

« 1 z 2 »
Elektro monstr nákup (Loxone, elektroměry, meteo stanice, Papouch)
Štítky:                                                                                    

5 komentářů u „Elektro monstr nákup (Loxone, elektroměry, meteo stanice, Papouch)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.