Oproti sobotě mé první kroky nemířili na stavbu ale k mému bratrovi (brácho mega-díky), který mi věnoval šest 30L kanystrů na vodu. V kanystrech byl půvoně louh, který používají v pivovaru na čištění sudů. Takže sraz v 8:30 a kanystry vypláchnoti horkou vodou, pak studenou, pak proplach pod proudem vody a celé kolečko ještě jednou. A toto bylo potřeba udělat se všemi šesti kanystry. Nakonec jsme je ještě naplnili vodou a naskládali do auta. Je až k nevíře, jak se 180 litrů vody pronese.

A proč taková šaškárna po ránu?

Aby mi mohli vodaři zprovoznit tepelné čerpadlo, museli dům připojit na vodovodní řad. Hurá, super, máme v domě vodu. Jenže problém je v tom, že nikam nedali kohout na vodu a v pondělí mají zedníci začít obkládat koupelny a bez vody by to asi nešlo.

Takže naložit kanystry, dovést na stavbu, vyložit. Ještě jsem stihnul vysát podlahu v předním pokoji a přišroubovat několik rámečků Zamak a půl dne bylo v háji (čti doba oběda).

Hledání ztraceného základu

Když vodaři kopali rýhy pro pokládku hadic tepelného čerpadla, zasypali výkop, kde byl připravený základ pro zábradlí z terasy.

Odkopaný základ – před kopáním TČ

I přes výslovné upozornění, že ho nemají zasypat a kdyby to zasypali, že to nakonec mají odkopat, tak to samozřejmě nechali zahrabané a už nic nevykopali.

Bagrista udělal z díry kopeček. Asi bych mohl na vodaře naběhnout s tím, že to si teda hezky zase vykopou, oni řeknout buďto, „sorry šéfe, jinak to nešlo“ nebo v lepším případě „ano, máte pravdu, vykopeme to, ale bagr má čas až koncem příštího měsíce“. Obojí je špatně, protože zedníci slíbili, že základ vyzdí ztraceným bedněním 15cm pod finální terén. A tak jsem po obědě začal kopat. Tím, že zemina nebyla nijak vytvrdlá, tak to šlo celkem dobře. Když jsem objevil první kamení, věděl jsem, že základ nebude daleko, co se hloubky týče, narazil jsem totiž na drenáže.

Po konfrontaci situace s projektem a svinovacím metrem jsem nakonec zjistil, že musím kopat více vpravo, ale základy jsem našel a očistil. Celá tahle paráda zabrala bratru 3,5 hodiny v tom největším vedru. No, ale pořád lepší, než být v baráku, ve kterém je momentálně 35°, že?

Tepelné čerpadlo – asi trochu problém, ne?

Před tím, než jsem padnul vyčerpáním a odjel domu, tak jsem ještě poskládal jeden regál ve sklepě, přesunul krabice s elektromateriálem z prádelny do dílny, kde jsem právě posládal ten regál a šel jsem zkontrolovat tepelné čerpadlo.

Při kontrole jsem zjistil následující:

 • Topíme na cílovou teplotu 35°C – to sedí
 • Průtoková teplota topného média je 32,6°C – no, dnes je první den kdy se topí na 35, takže toto taky sedí
 • Vratka je stejné teploty, a čerpadlo se „fláká“ takže je to cajk. Rozhodnou hodinou je 17:00, takže vzhledem k tomu, že jsem na to koukal kolem 16h, tak by to mohlo být OK. Uvidíme, co to udělá ve vyšších teplotách
 • Na trubkách primárního okruhu se sráží velké množství vody a to jak na vstupu tak na výstupu. Musím u vodařů zjistit, co s tím můžeme dělat

Aktivní neděle
Štítky:                

3 komentáře u „Aktivní neděle

 • 1.9.2017 (15:55)
  Trvalý odkaz

  Ahoj, je to přesně jak říkáš, nicméně chlapy slíbili, že celou tu izolaci ještě projdou a doizolují místa, kam izolaci nedali. Teplou vodu neohřívám, to mám vypnuté (měl bych mít), jinak elektropatrona už mi taky sepla ale všimnul jsem si toho jen jeden den a byl tam stav 1.0kW a časový činitel 3.4
  obecně zatím spokojenost … hraju si s myšlenkou nakouřit tam třeba 45°C ale nevím jak by se to celé tvářilo

  Reagovat
  • 1.9.2017 (20:39)
   Trvalý odkaz

   Já jsem měl od lidí co mi lili podlahy (anhydrid) tabulku, kde byl rozpis na 20dní a každý den tam byla zadaná teplota. Podle toho sem se řídil. 1. den jsem začínal na 20st, pak to po 2st za den zvyšoval až na 45st, na tom to držel 3 dny a potom po 5st snižoval.
   Já jsem topil patronama vcelku dost (bylo to v březnu a potřeboval jsem to pořádně vysušit) a pak mi došla faktura na 8 tis :-(.
   Co si ještě pamatuju, tak jsme upravoval nastavení stupno-minut. Nastavoval jsem tam čísla kolem 700 (pro elektrokotel)

   Reagovat
 • 1.9.2017 (10:22)
  Trvalý odkaz

  Čau.
  Mám doma taky Nibe a taky jsem jím vysoušel. To roseni jo bohužel normální jev. V primáru honíš médium kolem 0°C (možná i míň) a v pokoji máš třeba 30°C. Tím pádem voda bude kondenzovat. Mě to kondenzovalo taky. Je potřeba mít na primáru vše velmi důkladně zaizolované v tom černém kaučuku (mě to museli dodatečně doizolovávat kolem 1 kohoutu,kde to kapalo). U tebe si myslím, že i ten kuláč (nevím, proč vlastně na primáru je – já ho tam nemám) by měl být zaizolován.
  Jinak co se týká nastavení TČ při vytápění, muselo si čerpadlo pomáhat i el. patronou aby dosáhlo na těch 40°C. Každopádně si tam uplně vypni ohřev teplé vody (tu teď nepotřebuješ).

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.