Dnes to byl opravdu koncert. Když mi po 7 ráno volal vodař, jestli se zastavím na stavbě podomlouvat se, co a jak, vůbec jsem netušil, co všechno se dnes bude dít.

Když jsem před osmou ráno dorazil na stavbu, vodař už byl na místě a vyskádával hromady věcí z auta. Dlužno dodat, že všechny ty věci jsou vybavením koupelen, záchodů a další příslušenství. Domluvili jsme se, že ze všeho nejdřív udělá vodovodní baterie v koupelnách a sifony. Kolem deváté totiž dojedou nábytkáři a bylo by fajn, kdyby si mohli zaměřit výřezy do šuplíků, co budou v koupelnových skříňkách. Mimo vodaře bylo u baráku ještě asi 5 chlapů ze stavební firmy a všichni svačili 🙂 asi nabírali síly na pracovní den.

Sotva vodař poodjel s autem od „vjezdu“ (rozuměj, jedinémo místa, kterým se dá dostat autem k baráku a kde není bordel), přijel velký MAN s vlekem a nacpal se do toho malého prostoru před domem. Stavaři přivezli lešení. Borci odložili svačiny a začalo se skládat vše z auta před barák.

Ve chvíli, kdy řidič MANu dojedl svačinu, přijeli nábytkáři. Řidič tedy zapřahl vlek a uvolnil místo dalším. Chlapi dosvačili a pustili se do stavby lešení. Celkem jim to šlo, na to, že se brodili v bahně se netvářili ani moc nasraně.

Nábytkáři asi půl hodiny skládali kuchyňský nábytek do domu a pak se vrhli na koupelny. Díky tomu, že nám nevyschly podlahy a nemáme finální krytinu, museli jsme kuchyňský nábytek složit do garáže.

V obou koupelnách bylo potřeba dodělat záslepku k vysoké skříňce a připevnit na zeď věšák na ručníky. Vše vycházelo úplně luxusně. Vodař se přesunul z dolní koupelny do horní a jeho místo okamžitě zaujali nábytkáři. Byla radost pohledět na tu symfonii.

Na finále nábytkáři ještě přimontovali dvířka pro kabelovou šachtu, která nám vede skrze celý dům až do sklepa k rozvaděči. Celé jim to zabralo asi 2 hodinky a kolem 11 odjížděli pryč.

 

V mezičase, kdy všichni makali jsem nezahálel a začal jsem přidělávad na strop bodovky. Elektrikáři mi navcakali zdroje na Wago svorky, takže na mě bylo jen patřičnou bodovku vybalit, nacvakat pružinky a cvaknout na strop. Jó, kdyby to bylo tak jednoduché. Sádrokartonáři se trochu sekli v rozměrech a čtvercové díry připravili o pár milimetrů menší, takže jsem musel každou díru přizpůsobit nožem. Bordelu z toho SDK podhledu bylo požehnaně. Kdybych to věděl, vzal bych si pracovní hadry.

Protože řezání do SDK je špinavá práce a já nechtěl být zaprášený (i když jsem už byl), rozhodl jsem se pro jinou bohulibou činnost. Nacvakám jednonásobné rámečky všude tam, kde už je instalace hotová a funkční (vypínače, zásuvky). Zásuvek jsem nacvakal docela dost, ale vzhledem k tomu, že vypínač je funkční jen jeden, tak jsem těch vypínačů moc neudělal. Ale i tak mám radost z dobře vykonané práce.

Když jsem odjížděl domů na oběd, byla už jedna strana lešení postavena a začínali zadní část domu. Docela jim to šlo od ruky, evidentně to nedělali poprvé.

Já jsem se po obědě vydal do Brna na nákupy a jak tomu bývá dobrým zvykem, to, pro co jsem jel, jsem zapomněl, ale za to jsem si koupil věci, které nepotřebuji 🙂 Potřebuji poladit rozvděč, hlavně přidat perforované kabelové žlaby pro vedené slaboproudé kabeláže, dále nějakou kovovou vodicí lištu, na kterou bych žlab upevnil a hlavně, vybrat nějaké hezké vypínače a zásuvky k obkladům do koupelen.

No, co si budeme povídat, na zásuvky jsem zapomněl, ale za to jsem si koupil super AKU vrtačku a šroubovák BOSCH a mám z ní radost :), tak aspoň něco.

Po návratu z Brna jsem se pustil do ladění rozvaděče. Po tom, co mi začalo vzikat kabelové peklo, cítil jsem akutní potřebu to řešit a uhladit a myslím, že se povedlo. Do rozvaděče jsem na kolmo našrouboval ALU lištu a na ni jsem připevnil kabelový žlab, další žlab jsem připevnil přímo na DIN lištu. Celkem jsem umístil 4 žlábky. Koupil jsem šířku 2,5cm a hloubku 4cm a trefil jsem to úplně akorát. Ani bych nečekal, že využiju celou délku (2 metry), původně jsem zamýšlel, že koupím jen metrovku, ale nějak jsem se rozvášnil a nelituji toho.

Musím se přižnat, že se do toho plastu strašně špatně řezalo zalamovacím nožem, takže jsem použil trafopájku a ten plast normálně utavil tam, kde bylo potřeba něco dotvarovat a tak podobně. Byla to celkem kreativní činnost 🙂

Finále

Když jsem kolem šesté večer odjížděl z domu, vypadala situace nějak takto:

A to mi ještě volal nejvyšší elektrikář, že u mě byli s revizákem, vše prošli, proměřili a prý jak spěchám na revizi, že to dodají 🙂 boží, boží, boží, když vidím, jak mají někteří lidé s chytrýma barákama problém s revizí, tak smekám před mým elektrikářem.

… pokračování příště

Sraz dodavatelských firem
Štítky:                

1 komentář u „Sraz dodavatelských firem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.