Když jsem včera přijel na barák, nestačil jsem se divit, stavaři staví i ve státní svátek. Ne, že by mi to zas až tak vadilo, jen mě to překvapilo. Kolem celého domu už máme nachystaneé omítkové lišty, pod které dojde lišta pro ukončení NOP fólie a vlastně jsme si tímto jasně dali finální výšku budoucího terénu. Stavaři taky „nainstalovali“ kovové rohy a zatáhli do perlinky a lepidla parotěsnou pásku od oken, zateplili ocelový průvlak v garáži a taky dali do lepidla celý věnec (do lepidla dali polystyren).

Rozvaděč a Quido

Mezi tím,co stavaři postupují mílovými kroky vpřed, já bojuju v tom našem sklepení. Dnes se mi podařilo několik zásadních věcí. A jsem za ně rád.

Nejprve se mi podařilo na Quida zakončit všechna zbývající tlačítka (bílý drát). Na Quidu zakončuji ty „méně důležité“ vstupy, vše, co je důležité a podléhá nízkému WAF je zakončeno na miniserveru a jeho extensionech. I když Quidu věřím, jedná se o nadstavbu nad originální robustní systém a i když si o Loxone myslím poslední dobou své, stále věřím, že se jedná o stabilní a robustní platformu. Zjednodušeně řečeno, pokud zdechne Loxone, manželka bude nasraná hodně a bude se to muset řešit, pokud zdechne Quido, manželka bude prudit, ale přežuju to.

Identifikace nízkého (NT) a vysokého (VT) tarifu

Dnes jsem čirou náhodou potkal na baráku elektrikáře a vytáhnul jsem z něj, jak poznám (programově) jestli jede nízký nebo vysoký tarif. Ukázal mi stykač, který má dva páry kontaktů. Pravý pár, spojovací, je určen pro ovládání kotle tepelného čerpadla. Pokud je vysoký tarif, kotel netopí.

Druhý pár byl volný, takže jsem toho hned využil a připojil kontakty na Loxone, respektive na port 100 na Quidu. I když jsem měl radost, zázrak se nekonal. Quido sepnutý kontakt nepobral.

A tak jsem musel prátrat, proč. A vypátral. Quido má na svorkovnicích také černé svorky označené jako GND, nevím proč, ale tato svorka (alespoň jedna) se musí pipojit na (-), pak vše funguje jako hodinky a na Quidu se rozsvítila první kontrolka vstupu.

A tady je stykač, již s dalším párem připojených kabeů, ze spoda přivádím +24V (červený kabel) a shora vedu bílý kabel do Quida.

 

Elektroměry

Tak elektroměry jsem se začal bavit hned, jak jsem připojil na Quida všechna zbývající tlačítka. Jako přívod +24V jsem si vyrobil celkem hezký můstek, kterým jsem prak propojil všechny elektroměry (na elektroměru pravá svorka – ozn. 20). Bohužel už nemám červené dutinky a bez dutinky kabel osazovat nechci, takže jsem použil dutinky černé a použil jsem na přebarvení červenou teplem smrštitelnou bužírku.

 

Oranžový drát jsem použil na pulzní výstup z elektroměru (svorka levá – ozn. 21). Oranžový kabel dále vede do Quida na piny 61-70. Zatím jsem stihnul udělat jen drátařinu, ke programování v Loxconfigu jsem se ještě nedostal. Ale vše má svůj čas.

Barvy kabelů

Tohle mě limituje a irituje úplně nejvíc, jsem puntičkář a mít černou dutinku na červeným kabelu prostě nesnesu a řešením této banality jsem schopen strávit i půl dne na úkor důležitějších věcí. Jaké používám barvy kabelů?

Modrá – +24V v rámci LSA svorek
Červená – +24V obecně v rámci rozvaděče
Černá – GND (-)
Bílá – Digitální vstup do systému
Oranžová – Digitální vstup z pulzního elektroměru

Příští týden se doufám dostanu už i k programování. Zbývá mi ještě nastavit a zakabelovat nějkteré výstupy a modbus elektroměry.

Mílovými kroky kupředu zvenku i vevnitř a Quido
Štítky:            

2 komentáře u „Mílovými kroky kupředu zvenku i vevnitř a Quido

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.