Nedělní odpoledne jsem netrávil jen težkou prací, ale přípravou konzole pro meteostanici a vlastně i její kompletací. Nutno na začátek říct – mateostanice Wario Weather ME13 je z pohledu funkčnosti dobrá meteostanice za velmi rozumný peníz, ale její upevnění je teda hodně vachrlaté a věřím, že dneští vítr by tovární uchycení nevydrželo. Proto jsem se rozhodl, že uchycení nebudu podceňovat a zrobit to robustněji.

Protože chci meteostanici připevnit na stožár, který bude společný pro televizní příjem, satelit a Wi-Fi anténu, pořídil jsem výložník, ke kterému stanici připevním. K meteostanici byly přibaleny dvě kovové šroubovací sponky. To mě pobavilo. Na spojení zahradní hadice asi dobré, ale na těžké zařízení, které má odolávat větru a dešti? A že dnes foukalo v nárazech přes 120km/h. To tam nedám ani omylem.

Je potřeba si přiznat, že první pokusy o kompletaci byly poněkud nejisté. Jednak jsem chtěl postupovat podle návodu a dát stanici na dvě „tyčky“, jak říká manuál. Tyčky v uvozovkách proto, že i rulička toaletního papíru působí pevnějším dojmem.

Jak se ukázalo, nejen že jsem pravděpodobně použil špatně třmen, tak se potvrdila moje obava z nosné tyčky. ROzhodně nelze dát dvě nad sebe, to by ten vítr prostě odnesl. A další věc, pochopil jsem, proš jsou v sadě připojeny ty kovové spony a nikoliv pořádný třmen. Protože stačí trochu přitáhnout šrouby a tyčka se prohýbá a bohužel nedává třemnu žádný odpor, takže lze přitahovat do nekonečna. To nechceš. Jakmile to není dotažený a nedrží to, nemá to na střeše co dělat. Čert vem stanici, ale kdyby to spadlo někomu na hlavu, nedejbože dětem, byl by to malér. Takže zpět, tudy cesta nevede.

Takže tyčku je potřeba nahradit nebo vyztužit. Alternativu jsem žádnou nenašel, takže je nutná výztuž. Naštěstí jsem našel matky, které zrovna pasovaly do otvoru v tyčce – náhoda? Natloukl jsem jich tam 5 nebo 6 a slibuji si od toho, že matky poskytnou odpor třmenům.

Po té, co jsem nacpal (doslova) matky do útrob trubky, získal jsem hned lepší pocit, že to bude držet. Nasadil jsem třmínek, tentokrát asi správně a dotáhnul a musím potvrdit, že změna byla markantní. Najednou šly třmeny dotáhnout „na bejka“, žádný máslo.

Možná jste si všimli, že nepoužívám jen originální matky ke třmenům, ale ještě jsem dal na kontra další matku s plastovou pojistkou, která by měla zabránit jejímu uvolnění. Možná je to „až moc“, ale je to na střeše, kam opravdu nechci lézt, takže to musí být stoprocentní.

Pak už jsem „jen“ připevnil všechny součásti meteostanice na originální vytuněnou tyčku. Pokud budete postupovat podle tohoto článku, a budete chtít taky použít jen jednu tyčku, použijte prosím tu horní, dle manuálu. Tu spodní dejte ženě, aby ji píchla k rajčatům. Při upevňování jednotlivých součástí jsem přišel na několik zajímavostí a neduhů.

  1. Rameno pro upevnění senzorů pro směr a rychlost větru drží na tyčce tak, že se na ni nasune a připevní se tenkým šroubkem s matičkou (pochybuji že to vydrží a nevypadne) a pak ještě malým vrutným šroubkem, který ale nejde zašroubovat až na konec, takže takový provizorka
  2. Vlhkoměr jsem ještě přitáhnul plastovou páskou, protože ve mě nevzbuzoval zrovna pocity, které by byly pozitivní. Giglalo se to
  3. Rameno s řídící jednotkou je takové vachrlaté, gigle se to a třmínek se při utahování prohýbá, takže neklade takový odpor, aby to bylo mega pevný

Nakonec jsem to všechno zakabeloval a prohlásil za dostatečné v rámci možností. Další meteostanici ale poskládám ještě odolnější. Uvidíme, jak to přežije zimu.

… teď už stačí jen najít nesvéprávného blázna s dobrou životní pojistkou – já na střechu nevlezu, bych se zabil.

Seznam „materiálu“

Meteostanice Wario – tuning konzole
Štítky:                

1 komentář u „Meteostanice Wario – tuning konzole

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.